eFarma.ro - Farmacie Online
utilizator neautentificat   |    Acces cont   |    vezi cosul (gol)
Cauta
Dictionar Medical Nomenclator Medicamente Producatori Cum cumpar? Livrare si Plata Contact
eFarma pe Facebook Blog eFarma
   
Reduceri de pret
Cumperi 1 primesti 1 Gratis
Produse pentru Slabit
Lentile de contact
Vaccinuri orale si injectabile
Cuplu si Sex
Oferte Speciale
Terapie Naturista
Produse Femei
Cosmetice
Ingrijire si Igiena Personala
Medicina Sportiva
Suplimente
Dermatologice Cosmetice
Mama si copilul
Aparatura Medicala
Produse Tehnico Medicale
Produse Bio Organice
Medicamente Frecvente
Medicamente Clasificare ATC
Produse Barbati
Vitamine si Minerale
Cumpara dupa Marca
Jucarii pentru copii
Pentru Acasa
Parfumuri
Pet Shop
Noutati


Newsletter
Fiti la curent cu cele mai noi oferte si promotii efarma!
E-mail:

Indice masa corporala
Click aici pentru calcul indice masa corporala

www.200.ro
Covorase auto cauciuc set Mercedes E Klasse W/S 211 2002 - 2009
Covorase auto cauciuc set Mercedes E Klasse W/S 211 2002 - 2009

Medicamente Frecvente

ParaSinus

discount produse farmaceutice
ParaSinus
Cumpara acum!
Pret vechi:  11,00 Ron
Economisiti:  10%
Pret cu TVA:  9,90 Ron
Producator:  GSK
Doriti sa aflati mai multe informatii despre acest produs? Va stam la dispozitie.
telefon rcs rds 031.412.7979
telefon orange 0746.483.671
telefon vodafone 0727.515.368
telefon cosmote 0766.454.849
Mod de Prezentare
Cutie cu 2 blistere a câte 10 comprimate.

Indicatii
Paracetamol Sinus este indicat pentru profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranu-tului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare).

Contraindicatii
Hipersensibilitate la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reactii alergice); hipersensibilitate la clorfeniramina sau alte antihistaminice; hipersensibilitate la pseudoefedrina sau alte amine simpatomimetice; hipersensibilitate la oricare dintre excipientii produsului.
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
Insuficienta renala severa (riscul de reactii adverse renale poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze mari).
Tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara.
Glaucom cu unghi inchis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis; glaucom cu unghi deschis.
Hipertensiune arteriala severa.
Insuficienta hepatocelulara.
Insuficienta coronariana severa.
Tratament concomitent cu inhibitori de monoamino-oxidaza (IMAO) non-selective (vezi Interactiuni).
Copii sub 12 ani.

Efecte Adverse
Se recomanda sa nu se depaseasca dozele recomandate.
Daca apar reactii de hipersensibilitate, tratamentul va fi intrerupt imediat.
Tratamentul va fi intrerupt daca apar palpitatii, tahicardie, greata.
Datorita continutului in paracetamol asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face la doze adaptate si se va evita administrarea pe termen lung.
Clorfeniramina se administreaza cu prudenta la copii si la vârstnici.
Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea concomitenta de Paracetamol Sinus cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic (vezi Interactiuni).
Similar celorlalte simpatomimetice pseudoefedrina se administreaza cu prudenta la pacienti cu hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arteriala, cardiopatie ischemica etc.), diabet zaharat si psihoze.
Sportivii trebuie atentionati ca produsul contine pseudoefedrina care poate da rezultate pozitive la testele practicate la controlul antidoping.
Nu se recomanda asocierea cu simpatomimetice.
Administrarea indelungata poate scadea sau inhiba secretia salivara, prin aceasta contribuind la dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.

Pot apare rar reactii alergice (crize de astm bronsic, dermatita alergica, edem angio-neurotic, febra, eruptii cutanate urticariene si eritematoase, soc anafilactic), afectarea sistemului nervos central SNC (agitatie, ameteli, dureri de cap, confuzie, convulsii, cosmaruri, senzatie de frica, halucinatii, insomnie, iritabilitate, neliniste, nervozitate, parestezii, psihoza, slabiciune, sedare, somnolenta, tremor, vedere incetosata sau alte tulburari de vedere), tulburari cardiovasculare (aritmii, bradi- sau tahicardie, colaps, hipertensiune tranzitorie, hipotensiune ortostatica, lesin, palpitatii), tulburari respiratorii (cresterea vâscozitatii secretiilor bronsice, deprimare respiratorie, congestie nazala, senzatie de uscaciune la nivelul gurii, nasului si gâtului), tulburari gastro-intestinale (anorexie, constipatie, dureri abdominale, greata, varsaturi), tulburari urogenitale (disurie, retentie de urina, colica renala, insuficienta renala acuta, piurie sterila, ginecomastie, inhibarea ejacularii, scaderea libidoului, impotenta), tulburari hematologice (anemie hemolitica, agranulocitoza, leucopenie, neutropenie, pancitopenie, trombocitopenie), transpiratii, blefarospasm, icter si hipoglicemie.

Interactiuni
Se recomanda sa nu se depaseasca dozele recomandate.
Daca apar reactii de hipersensibilitate, tratamentul va fi intrerupt imediat.
Tratamentul va fi intrerupt daca apar palpitatii, tahicardie, greata.
Datorita continutului in paracetamol asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face la doze adaptate si se va evita administrarea pe termen lung.
Clorfeniramina se administreaza cu prudenta la copii si la vârstnici.
Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea concomitenta de Paracetamol Sinus cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic (vezi Interactiuni).
Similar celorlalte simpatomimetice pseudoefedrina se administreaza cu prudenta la pacienti cu hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arteriala, cardiopatie ischemica etc.), diabet zaharat si psihoze.
Sportivii trebuie atentionati ca produsul contine pseudoefedrina care poate da rezultate pozitive la testele practicate la controlul antidoping.
Nu se recomanda asocierea cu simpatomimetice.
Administrarea indelungata poate scadea sau inhiba secretia salivara, prin aceasta contribuind la dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.

INTERACTIUNI:
Agonistii morfinici, antiacidele, carbunele activat si anticolinergicele scad viteza de absorbtie a paracetamolului, dar nu si cantitatea totala absorbita, iar cisaprida ii creste rata de absorbtie. Toxicitatea paracetamolului este crescuta de administrarea concomitenta de alcool etilic, antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alti salicilati, barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, saruri de aur. Paracetamolul creste riscul de aparitie a reactiilor adverse ale anticoagulantelor orale, antifungicelor - derivati de imidazol, carmustinei si inruditelor, doxorubicinei si inruditelor, izoniazidei si inruditelor, mercaptopurinei, ciclosporinei, cloramfenicolului, metotrexatului. Estrogenii si contraceptivele estro-progestative cresc metabolismul hepatic al paracetamolului. Paracetamolul poate reduce reactiile adverse ale interferonului.
Riscul de aparitie a reactiilor adverse ale clorfeniraminei este crescut de administrarea concomitenta cu deprimante ale sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice, analgezice opioide, metadona, neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina si alte anticolinergice (antidepresive triciclice, antipar-kinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope, disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina. Este contraindicata asocierea cu alcool etilic, sultoprida si inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO).
De asemenea, este contraindicata asocierea cu IMAO si datorita continutului de pseudoefedrina. Pseudoefedrina se asociaza cu prudenta cu guanetidina sau cu substante inrudite si cu anestezice volatile halogenate.

Interactiuni cu testele de laborator:
Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinari de laborator: glicemie, concentratiei serice de acid 5-hidroxiindolacetic testul cu bentiromida pentru evaluarea functiei hepatice, concentratia plasmatica de acid uric, bilirubina, lactat-dehidrogenaza, transaminaze, masurarea timpului de protrombina.
Clorfeniramina poate inhiba raspunsul la testele de hipersensibilitate cutanata, inducând astfel rezultate fals-negative, de aceea este recomandabil sa se opreasca administrarea clorfeniraminei cu cel putin 72 de ore inainte de efectuarea testelor cutanate care utilizeaza extracte alergenice.

Mod de Administrare
Adulti: 1-2 comprimate Paracetamol Sinus de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi si mai mult de 2 comprimate / priza).

Copii intre 12-15 ani: 2-3 comprimate Paracetamol Sinus / zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi si mai mult de 1 comprimat / priza).

In caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul dintre 2 doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore.
Comprimatele se vor administra cu o jumatate de ora inainte de mese; se recomanda ingestia comprimatelor cu o cantitate suficienta de lichid.

Compozitie
Un comprimat contine paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg si excipienti: povidona, amidon pregelatinizat, acid stearic, talc, stearat de magneziu.

NOTA: Fotografia prezentata are caracter informativ si poate contine accesorii ce nu sunt incluse in pachetul standard al produsului sau pot exista diferente intre aceasta si produsul din magazin. Specificatiile tehnice sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala. Ne straduim sa oferim informatii cat mai exacte. Cu toate acestea este posibil ca unele specificatii sa le fi omis, sa nu ne fie cunoscute sau pot contine erori de operare. Va stam oricand la dispozitie pentru eventuale clarificari.
Alte produse din aceasta categorie ...
Grippostad C Capsule
Se foloseste in tratamentul simptomatic al gripei si corizei. STOC EPUIZAT
Pret cu TVA
15,00 Ron
13,70 Ron
Modafen 24 comprimate
Modafen este indicat ca tratament simptomatic cu durată scurtă în caz de infecţii acute ale tractului respirator superior: congestie nazală şi/sau sinusală cu cefalee şi febră, rinită acut...
Pret cu TVA
33,00 Ron
30,00 Ron
Zdrovit Gripovit
Zdrovit Gripovit intareste organismul afectat de raceli sau carente de vitamina C si zinc.
Pret cu TVA
15,00 Ron
13,50 Ron
Cele mai
cautate produse
Vichy Liftactiv Pro Serum C+
Vichy Liftactiv Pro Serum C+
Hrana Uscata Caine Belcando Adult Dinner 5 KG
Hrana Uscata Caine Belcando Adult Dinner 5 KG
Şampon şi balsam pentru copii Dr. Fischer
Şampon şi balsam pentru copii Dr. Fischer
Labo Swiss Alpen Cure Stem Crema de Noapte Antirid
Labo Swiss Alpen Cure Stem Crema de Noapte Antirid
MatrXsan Bor Organic x60 capsule
MatrXsan Bor Organic x60 capsule
Essiac X 300 ml
Essiac X 300 ml
Imunorezistan Junior
Imunorezistan Junior
Incalzitor si sterilizator Multimax travel 2 în 1
Incalzitor si sterilizator Multimax travel 2 în 1
Telefon: 031.412.7979; 0746.483.671; 0727.515.368; 0766.454.849 - Dreptul de autor © efarma.ro Toate Drepturile Rezervate.
Farmacia online www.efarma.ro este inregistrata la ANSPDCP ca operator de date cu caracter personal cu numarul 15541/2010
Datele dumneavoastra personale sunt protejate de catre administratorul farmaciei online www.efarma.ro.
Plata online cu Cardul la eFarma.ro Viziteaza magazinul Efarma.ro pe ShopMania