Modafen 12 comprimate

Modafen 12 comprimate

  • Produsul este La comanda
  • Producator: Zentiva
14,99 lei 17,00 lei

Doriti sa aflati mai multe informatii despre acest produs ? Va stam la dispozitie la:

Digi 0770 252 887 Vodafone 0727 515 368 Comenzi prin email
Orange 0745 837 280 Cosmote 0766 454 849 suport@efarma.ro

Cumpara de minim 299 lei si beneficiezi de transport gratuit in toata tara !

afla mai multe

Descrierea produsului

Puteti beneficia de ofertele noastre cu produse GRATIS. 


Un comprimat filmat conţine ibuprofen 200 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg şi excipienţi: lactoză monohidrat, amidon de porumb, celuloză microcristalină, amidon de porumb pregelatinizat, amidonglicolat de sodiu, povidonă K25, acid stearic, dioxid de siliciu coloidal anhidru, hidroxipropilmetilceluloză, talc, dioxid de titan (E171), macrogol 6000, dimeticonă emulsie SE 2.

Mod de Administrare


Adulţi şi copii peste 12 ani: se administrează iniţial 1 – 2 comprimate filmate Modafen, apoi, dacă este necesar, doza se poate repeta la intervale de 4 – 6 ore, fără a depăşi 6 comprimate filmate Modafen pe zi. Comprimatele filmate se înghit întregi, cu puţină apă, preferabil în timpul meselor. Se recomandă ca durata tratamentului să nu depăşească 7 zile.
În cazul apariţiei de disconfort digestiv pe perioada tratamentului (greaţă, vărsăturu, arsuri epigastrice), luaţi medicamentul concomitent cu alimente sau beţi puţin lapte după aceea.


Interactiuni


Efectele Modafen şi cele ale altor medicamente administrate concomitent se pot influenţa reciproc. Aceasta se referă în special la produsele ce conţin acid acetilsalicilic, fenobarbital şi glucocorticoizi.
Dacă utilizaţi sau intenţionaţi să folosiţi alte medicamente, indiferent dacă acestea se eliberează cu sau fără prescripţie medicală, adresaţi-vă medicului cu privire la posibilitatea administrării Modafen. Nu utilizaţi alte medicamente cu efecte similare care se eliberează fără prescripţie medicală (medicamente care scad febra, calmează durerile şi ameliorează simptomatologia nazală) simultan cu Modafen , decât dacă vi se recomandă aceasta.


Efecte Adverse


În cazul unor tulburări severe ale funcţiilor renală, hepatică sau cardiacă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră cu privire la posibilitatea utilizării produsului.
Dacă durerile sau febra nu cedează la tratamentul cu Modafen şi persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră. Nu utilizaţi Modafen mai mult de 7 zile, decât dacă vi se recomandă acest lucru de medicul dumneavoastră. Sportivii trebuie avertizaţi că pseudoefedrina poate determina pozitivarea testelor antidoping.
Atentionări speciale
Sarcina si alăptarea
Trebuie evitată administrarea Modafen în timpul sarcinii sau alăptării. Dacă sunteţi gravidă, intenţionaţi să rămâneţi sau alăptaţi luaţi legătura cu medicul dumneavoastră.


Contraindicatii


Modafen este contraindicat în caz de hipersensibilitate (alergie) la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatorii nesteroidiene, pseudoefedrină sau la oricare dintre excipienţii produsului; antecedente de astm bronşic asociat cu acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatorii nesteroidiene; tahicardie, hipertensiune arterială, feocromocitom, insuficienţă coronariană severă; insuficienţă hepatică gravă; insuficienţă renală gravă; ulcer gastroduodenal activ; diabet zaharat; hipertiroidism; glaucom cu unghi închis; risc de retenţie urinară cu tulburări uretroprostatice; lupus eritematos diseminat. Produsul nu se va administra copiilor sub 12 ani, la care sunt necesare alte forme farmaceutice cu concentraţii mai mici.

Mod de Prezentare


Cutie 12 comprimate filmate.

Indicatii


Modafen este indicat ca tratament simptomatic cu durată scurtă în caz de infecţii acute ale tractului respirator superior: congestie nazală şi/sau sinusală cu cefalee şi febră, rinită acută, sinuzită, viroză respiratorie şi gripă, inflamaţia acută a trompei lui Eustachio (senzaţia de înfundare a urechii), când sunt necesare atât acţiunea decongestionantă a clorhidratului de pseudoefedrină cât şi cea analgezică şi antiinflamatorie a ibuprofenului.
Produsul este destinat adulţilor şi copiilor în vârstă de peste 12 ani.

NOTA: Fotografia prezentata are caracter informativ si poate contine accesorii ce nu sunt incluse in pachetul standard al produsului sau pot exista diferente intre aceasta si produsul din magazin. Specificatiile tehnice sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala. Ne straduim sa oferim informatii cat mai exacte. Cu toate acestea este posibil ca unele specificatii sa le fi omis, sa nu ne fie cunoscute sau pot contine erori de operare. Va stam oricand la dispozitie pentru eventuale clarificari.

Sunt 0 review-uri scrise

Adauga comentariu

Momentan nu exista niciun review la acest produs !

Te-ar mai putea interesa si ...

Produse asemanatoare

Mucosolvan Max x 75 mg x 20 cps Mucosolvan Max x 75 mg x 20 cps

24,00 lei 26,40 lei

Thymogil sirop x 100 ml Thymogil sirop x 100 ml

23,00 lei 26,00 lei

Coughend Sirop 100 ml Coughend Sirop 100 ml

20,48 lei 22,67 lei