Dulsifeb 250mg 20cpr orodispensabile

Dulsifeb 250mg 20cpr orodispensabile

  • Produsul este La comanda
  • Producator: Actavis
15,00 lei

Doriti sa aflati mai multe informatii despre acest produs ? Va stam la dispozitie la:

Digi 0770 252 887 Vodafone 0727 515 368 Comenzi prin email
Orange 0745 837 280 Cosmote 0766 454 849 suport@efarma.ro

Cumpara de minim 299 lei si beneficiezi de transport gratuit in toata tara !

afla mai multe

Descrierea produsului

Descriere generala

Compozitie: substanta activa este paracetamol. Fiecare comprimat orodispersabil contine paracetamol 250mg. 

Celelalte componente sunt etilceluloza,manitol (E421), celuloza microcristalina, crospovidona, aspartam (E951), stearat de magneziu, aroma de capsuni (contine printre altele maltodextrina,guma arabica).

Dulsifeb este un medicament care amelioreaza durerea si reduce febra.

Dulsifeb este utilizat in tratamentul simpomatic al durerii si/sau febrei de intensitate usoara pana la moderata.

Atentie!

Ingesitia unor doze mai mari decat cele recomandate implica riscul unei afectari grave a ficatului. De aceea,doza maxima zilnica de paracetamol nu trebuie depasita.
De asemenea, se recomanda prudenta in cazul utilizarii concomitente cu alte medicamente  care contin paracetamol.

Nu luati Dulsifeb daca sunteti alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte ale acestui medicament;

Atentionari
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a lua Dulsifeb
- daca aveti boli ale rinichilor sau ficatului;
- daca consumati in mod obisnuit cantitati mari de alcool etilic.Este necesar sa scadeti doza si sa limitati consumul pentru o scurta perioada de timp,in caz contrar ficatul dumneavoastra poate fi afectat;
- daca sunteti deshidratat sau aveti tulburari de nutritie,de exemplu cauzate de anorexie sau de nutritie deficitara;
- daca aveti anemie;
- daca folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durerea,in special in asociere cu alte medicamente ce reduc durerea deoarece acest lucru poate determina afectare a rinichilor cu risc de insuficienta renala;
- daca folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durerea pentru o peroada lunga de timp,deoarce utilizarea prelungita poate cauza dureri de ca p mai severe sau mai frecvente.Este indicat sa nu cresteti doza de medicament ce reduce durerea si sa va adresati medicului dumneavoastra pentru recomandari ;
- daca aveti astm bronsic si sunteti sensibil la acid acetilsalicilic;

In cazul in care febra e mare sau semnele de infectie persista mai mult de 3 zile sau daca durerea persista mai mult de 5 zile,adresati-va medicului dumneavoastra.

Dulsifeb impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati,ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte tipuri de medicamente. Aceasta recomandare este foarte importanta mai ales pentru:
- cloramfenicol (pentru tratamentul infectiilor);
- metoclopramid sau domperidona (pentru tratamentul simptomelor de greturi si varsaturi);
- colestiramina (pentru a scadea valorile mari ale colesterolului);
- probenecid (pentru a trata de exemplu guta);
- anticoagulante (medicamente utilizate pentru subtierea sangelui ,de exemplu warfarina),in cazul in care aveti nevoie de un medicament pentru ameliorarea durerii in doza zilnica pentru o perioada lunga de timp;

Trebuie evitata utilizarea Dulsifeb concomitent cu consumul unei cantitati mari de alcool etilic.

Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati,credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
La doze terapeutice Dulsifeb poate fi utilizat in timpul sarcinii si alaptarii.In cazul utilizarii petermen lung trebuie sa va adresati medicului.

Dulsifeb contine aspartam,o sursa   de fenilalanina.Acesta poate fi daunator pentru persoanele cu fenilcetonurie.Folosirea la copii cu fenilcetonurie trebuie evitata deoarece copiii sunt in special sensibili la efectele nocive ale unei cantitati prea mari de fenilalanina.

Administrare
1. Dezlipiti folia de pe blister pentru deschidere.Nu impingeti comprimatul prin folie.
2. Puneti comprimatul pe limba,unde se va dizolva si inghititi-l cu saliva.Nu este necesar sa beti apa pentru a inghiti comprimatul.
3. In mod alternativ comprimatul poate fi inghitit cu un pahar cu apa sau in special la copiii mici,dizolvat intr-o lingura sau lingurita cu apa.

Adolescenti si adulti cu greutate corporala peste 50 kg - doza recomandata este de 2-4 comprimate (500-1000mg), la interval de 4 ore, daca este necesar,pana la o doza maxima zilnica de 12 comprimate (3g).
Doza unica maxima este de 1000mg/zi.
Adolescenti si adulti cu greutate corporala cuprinsa intre 43 si 50kg (cu varsta de aproximativ12-15 ani) - doza recomandata este de 2 comprimate (500mg) la un interval de 4 ore,daca este necesar pana la o doza maxima zilnica 12 comprimate (3g).
Copii cu greutate corporala cuprinsa intre 33-43kg (cu varsta de aproximativ 11-12 ani) - doza recomandata este de 2 comprimate (500mg), la interval de 6 ore, daca este necesar,pana la o doza maxima zilnica de 8 comprimate (2g).
Copii cu greutate corporala cuprinsa intre 25 si 33 kg (cu varsta de aproximativ 8-11ani) - doza recomandata este 1 comprimat (250mg), la interval de 4 ore sau 2 comprimate (500mg) la fiecare 6 ore daca este necesar, pana la o doza maxima zilnica de 6 comprimate (1.5g).
Copiii  cu greutate corporala cuprinsa intre 17 si 25kg (cu varsta de aproximativ 4-8 ani) - doza recomandata este 1 comprimat  la interval de 4 ore,daca este necesar,pana la o doza maxima zilnica de 4 comprimate (1g).
La copiii de 6 ani sau mai mici,comprimatele trebuie dizolvate intr-o lingura cu apa inaintea administrarii.

NOTA: Fotografia prezentata are caracter informativ si poate contine accesorii ce nu sunt incluse in pachetul standard al produsului sau pot exista diferente intre aceasta si produsul din magazin. Specificatiile tehnice sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala. Ne straduim sa oferim informatii cat mai exacte. Cu toate acestea este posibil ca unele specificatii sa le fi omis, sa nu ne fie cunoscute sau pot contine erori de operare. Va stam oricand la dispozitie pentru eventuale clarificari.

Sunt 0 review-uri scrise

Adauga comentariu

Momentan nu exista niciun review la acest produs !

Te-ar mai putea interesa si ...

Produse asemanatoare