Aspirin 500mg 20draj.

Aspirin 500mg 20draj.

  • Produsul este La comanda
  • Producator: Bayer
19,00 lei

Doriti sa aflati mai multe informatii despre acest produs ? Va stam la dispozitie la:

Digi 0770 252 887 Vodafone 0727 515 368 Comenzi prin email
Orange 0745 837 280 Cosmote 0766 454 849 suport@efarma.ro

Cumpara de minim 299 lei si beneficiezi de transport gratuit in toata tara !

afla mai multe

Descrierea produsului

Descriere

Antiinflamator/ antipiretic/ analgezic.

Aspirina Bayer este un analgezic si antipiretic: combaterea durerilor de intensitate slaba sau moderata/ în cefalee/ mialgii/ dureri reumatice articulare si periarticulare/ nevralgii/ dureri dentare/ dismenoree/ combaterea febrei.
Asprina Bayer este antiinflamator: combaterea fenomenelor inflamatorii în reumatismul poliarticular acut/ atenuarea inflamatiei articulare în poliartrita reumatoida/ protectie în cazul expunerii la razele solare.

Contraindicatii: Aspirin 500 mg comprimate: Aspirina Bayer 500 mg este contraindicat în caz de:
- hipersensibilitate la acidul acetilsalicilic/ alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre componentele produsului;
- ulcer gastric sau duodenal activ;
- diateza hemoragica;
- antecedente de astm bronsic indus de administrarea salicilatilor sau a substantelor cu actiune similara/ în special antiinflamatoare nesteroidiene;
- ultimul trimestru de sarcina;
- fenilcetonurie.

Ingrediente: Aspirin 500 mg comprimate: Un comprimat contine acid acetilsalicilic 500 mg sub forma de acid acetilsalicilic.

Dozaj: Aspirin 500 mg comprimate: Comprimatele se administreaza cu o cantitate suficienta de apa/ de preferinta dupa mese.
Adulti:
Pentru efectul analgezic si antipiretic se administreaza câte un comprimat (500 mg acid acetilsalicilic)/ repetând în functie de necesitati la intervale de 4 ore.
Pentru efectul antiinflamator se administreaza 3 – 4 g acid acetilsalicilic (6 – 8 comprimate) pe zi/ în administrare fractionata/ la intervale de 6 ore.
Copii sub 12 ani:
Administrarea pentru efectele analgezice si antipiretice din cadrul afectiunilor virale se face la indicatia medicului si sub stricta lui supraveghere.
Copii peste 12 ani:
Pentru efectul analgezic si antipiretic se administreaza câte 250 mg (1/2 comprimat)/ repetând în functie de necesitati la intervale de 4 – 8 ore.
Pentru efectul antiinflamator în reumatismul poliarticular acut se administreaza 85 – 100 mg/kg si zi (fara a depasi 3 g pe zi)/ fractionat/ la intervale de 4 – 6 ore/ timp de 20 – 30 zile; în continuare se administreaza 2/3 din doza de atac 10 – 20 zile/ apoi 1/2 - 1/3 alte 30 – 40 zile.

Reactii adverse: Aspirin 500 mg comprimate: Dozele mici de acid acetilsalicilic sunt/ de regula/ bine suportate.
Au fost semnalate urmatoarele reactii adverse:
- sângerari diverse – hematemeza/ melena/ hemoragii digestive oculte (eventual cu anemie feripriva)/ epistaxis/ gingivoragii/ purpura;
- risc hemoragic chirurgical crescut (favorizarea hemoragiilor se mentine timp de 4 – 8 zile dupa oprirea administrarii acidului acetilsalicilic);
- fenomene rare de iritatie gastrica (dureri abdominale/ pirozis/ greata/ varsaturi) daca tratamentul se face corect; au fost raportate cazuri de activare a ulcerului gastro-duodenal/ în anumite cazuri/ cu perforatie;
- complicatii infectioase/ inclusiv sindrom Reye (encefalopatie si afectare hepatica)/ la copiii tratati cu acid acetilsalicilic în scop analgezic/antipiretic.
- sunt posibile reactii alergice/ manifestate îndeosebi prin urticarie/ edeme/ rareori astm sau reactii anafilactice; au fost semnalate reactii de tip anafilactoid la pacientii idiosincrazici.
- tulburari ale functiei hepatice (cresterea transaminazelor)/ renale si hipoglicemie.  

NOTA: Fotografia prezentata are caracter informativ si poate contine accesorii ce nu sunt incluse in pachetul standard al produsului sau pot exista diferente intre aceasta si produsul din magazin. Specificatiile tehnice sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala. Ne straduim sa oferim informatii cat mai exacte. Cu toate acestea este posibil ca unele specificatii sa le fi omis, sa nu ne fie cunoscute sau pot contine erori de operare. Va stam oricand la dispozitie pentru eventuale clarificari.

Sunt 0 review-uri scrise

Adauga comentariu

Momentan nu exista niciun review la acest produs !

Te-ar mai putea interesa si ...

Produse asemanatoare

Acid Acetilsalicilic 0.5 gr Acid Acetilsalicilic 0.5 gr

3,50 lei 3,90 lei

Nasic Adulti Nasic Adulti

16,06 lei 17,90 lei

Immune Max x80 cps. Immune Max x80 cps.

63,00 lei 68,00 lei

Prospan sirop Prospan sirop

29,90 lei 33,00 lei